Kable bidezko Breaking-a Alemanian abiarazi zen

Almanya’nın en yüksek tepesi olan Zugspitze’e kurulan ve teknik özellikleriyle Dünyadaki benzerlerinden farklı niteliği bulunan teleferik hizmete açıldı. 3 yıl süren inşaat sonrası açılan teleferik, ziyaretçileri 2 bin 962 metre yükseklikteki Zugspitze Tepesi’ne taşıyacak.


Zerbitzuak jarri zituen Alemaniako gailurra, hegaldiak antolatuko dituen teleferikoa. Igogailuak hiru urtez planifikatu eta hiru urte egin zituen. Grainauko haraneko geltokitik abiatu zen Garmisch-Partenkirchen gertu. Lehenengo espedizioaren aurretik, Reinhard Marx Munich kardinalak eta Susanne Breit-Keler Susanne Breit-Keler kardinal protestanteen eskertzak bedeinkatu zuten.

Teknik özellikleri ile tek taşıyıcı ayaktan tepeye kadar 3 bin 213 metrelik en uzun açıklıkla dünyadaki tüm benzerlerinin önünde bulunan teleferik, vadi tabanı ile tepe arasındaki 1945 metre yükseklik farkıyla da benzersiz özelliklere sahip. Yeni hizmete açılan teleferik aynı terasa sefer yapan 1963’te açılmış olan Eibsee Teleferiği’nin yerini alacak.

Geçtiğimiz bahar mevsiminde seferleri kaldırılan eski teleferikle saatte en fazla 240 kişi taşınabiliyorken, yeni teleferikle bu rakamın 580’e kadar çıkacağı ifade edildi. Teleferiğin yeni yıl tatilinde çok sayıda kişiyi zirveye taşıması bekleniyor.Lehenengo iruzkina izan behar duzu

Comments